Birgi Köyü

Ege’den Merhaba!

Birgi, görenlere daha önce neden adını bile duymadıklarını sorgulamalarına neden olacak kadar efsanevi, her gidene tarihin ayrı ayrı zamanlarından kesitler sunacak kadar dolu bir yaşanmışlığa sahip, insanı kendine çeken doğasıyla zamanında Lidya, Roma ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapmış; ve şimdilerde ise Ödemiş’e bağlı olan tarihi içinde yaşatmaya devam eden güzeller güzeli bir köy. Bu köyü özel kılan bütün tarihi hala içinde barındırıyor olması; kendine has yapılarıyla özel birgi evleri, dereleri, çeşmeleri, tarihi konakları ve tabiki güler yüzlü Ege insanı…

Birgi içinde bulundurduğu her medeniyetten farklı bir mirasla bugünlere gelmeyi başarmış ve dikkatleri çekerek UNESCO tarafından Dünya Mirası’na girmeye aday bile olmuş.

Benim bu köyü keşfedişim ise fotoğraf kulübümüzle gerçekleştirdiğimiz Ege Turu sayesinde oldu. Sabahın erken saatlerinde vardığımız ve ilk durağımız olan bu köyde kahvaltımızı yapıp; sokaklarını, evlerini, doğasını kısacası gitmeden önce araştırdığımız her detayı keşfetmeye hazırdık.

İşte bu şirin mekan ilk adresimiz, içerisi de çok güzeldi ama biz dışarıda temiz hava eşliğinde kahvaltımızı yapmayı tercih ettik ve bahçedeki masalara geçtik.

İçerdeki detaylar da gerçekten bütün tarihi dokuya uygun ve dokunduğunuz her şeyde ayrı bir hikaye yattığını mekanda çalışanlar tarafından öğreniyoruz.

Burası da sevimli balkondan görünen manzara… İklimi her konuda elverişli olabilen bu topraklarda yetişen ürünlerle gerçek bir köy kahvaltısı yaptığınızı yediğiniz her lokmadaki kokudan ve lezzetten anlayabiliyorsunuz zaten.

Kahvaltının ardından sokakları gezmeye başladık ve evlerin yapılarının hiç bozulmamış olmasının bir nedeninin de ÇEKÜL Vakfı ve Mimar Sinan Üniversitesi gibi bazı kurumların bu evlerin restorasyonunu üstlendiğini öğreniyoruz.

 Gezerken gördüğümüz her evde, her çeşmede bütün tarihi hissetmemek mümkün değildi.

Bütün yaşanmışlığa rağmen evler o kadar renkli ve hayat doluydu ki balkonlarından sarkan çiçekler evlerin tarih kokan duruşuna inat renkli duvarları, cıvıl cıvıl doğası orada biraz daha fazla kalabilme isteği uyandırıyordu.

Sokakların arasında bir traktörün altında bakın ne var; “Heyy! Birgi’de ben de varım!” 🙂

Soldaki resimde amcamız kendi yaptıkları özel bitki şuruplarını çarşıdaki tezgahına götürmek üzere evinden çıkıyor, çektiğimiz resimleri kendisine göndermemizi de istedi; “Hep böyle gelip resmimizi çekiyorlar ama kimse resmimizi yollamıyor!” diye sitem etti, ama poz vermeyi de ihmal etmedi…

Buradaki sevimli teyzemizle amcamız bizimle hiç konuşmadılar, sorularımızı cevaplamadılar ama hep gülümsediler, bu köyde yaşayanlar zaten epey alışkın bizim gibi kalabalık ekiplere, eli kolu bir yığın makine dolu insanla karşılaşmaya… Ama hiçbirisi ne bizden rahatsız oldu, ne de bizi rahatsız ettiler aksine ellerinden geldiğince görmeden gitmememiz gereken yerleri hatırlattılar…

Onlar için evlerinin önünde hava almaya çıktıkları, sokağın kedisinin gelip sırnaştığı, sigara yakılan sıradan bir sabah…

Ve Birgi’nin her evinde balkonunda ya da avlusunda mutlaka bir sürü saksı içinde rengarenk çiçekler de yetiştiriliyor.

 İşte bu da o güzel ortancalardan biri…

Köyün en meşhur yapılarından biri olan Çakırağa konağı’na gitmeden yolun üzerinde belediyenin bir eserini görüyoruz, Egeye has figürleri üzerinde bulunduran bu evi çok değil, biraz geride bırakınca alışveriş yapabileceğimiz köy çarşısına varmış oluyoruz.

Bozdağ’ın yamacındaki bu köyün her noktasında ayrı bir efsane var; mesela küpuçuranlar gibi oldukça fantastik bir kule ve mistik bir hikayeye de sahip olmanın yanısıra adını İmam Birgivi‘den alan bu köyde her şeyden öte baktığınız her yerde sizden önce bir Roma’lının gezdiğini ya da yüz yıllar önce nasıl aşkların yaşandığını, bu köyde nasıl anıların geçtiğini düşünmeden geçip gitmiyorsunuz…

Birgi’den bu kadar, sırada Şirince.

Linki burada.

Sevgiler…

Dipnot: Sitemdeki tüm yazı ve fotoğraflar bana aittir.
© Her hakkı saklıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s