Engereğin Gözü

Eğer siz de benim gibi bir Zülfü Livaneli hayranı iseniz kitaptan bahsetmeme hiç gerek yok, alın ve okuyun. Kendisini tanıyan, şiirlerini, müziğini, yazılarını bilenlere Zülfü Livaneli’nin kitabını anlatmak oldukça yavan gelecektir. Ama Zülfü Livaneli kitaplarını henüz okumadıysanız bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Aslında kitap ilk yayınlandığında ismi “Engereğin Gözündeki Kamaşma”dır; ancak zaman içerisinde yazar okuyucularından kitabın isminin zor telaffuzu ve akılda kalamayışına dair geri bildirimler aldıkça kitabın ismini kısaltmaya karar verir ve Engereğin Gözü olarak sadeleştirir.

Hikaye Osmanlı İmparatorluğu zamanında yaşanıyor, tarihten bir kesit olmasına rağmen yazarımız kitabının tarihsel bir roman olmadığının altını çiziyor. Zaten amaç tarihsel bir kesit sunmaktan ziyade iktidar hırsını ve bu uğurda öz evlatların, kardeşlerin, masum onlarca, onbinlerce insanın katledilişini bir efendi-köle penceresinden incelemektir . Yani iktidar uğruna verilen savaşı şimdiye kadar gördüklerimizin dışında bir pencereden okuyoruz. Kitapta kesinlikle dönem ve kişi ismi verilmiyor ancak okuduklarımızdan anlatılanların I. İbrahim döneminde yaşandığını anlıyoruz.

Hadım edilmiş bir harem ağasının dilinden; padişahın korkular içinde büyümesini (I.İbrahim yıllarca ölümü bekleyerek yaşamıştır; tüm kardeşleri gözünün önünde boğdurulmuş ve kendisini boynuna geçirilen ipten son anda can çekişirken annesi kurtarmış ancak ömrü boyunca bu korkuyu üzerinden atamamıştır), tahta çıktığı ve mutlak iktidara sahip olduğu gün bambaşka bir insana cihan padişahına dönüşümünü, harem ağasının efendisine taparcasına duyduğu hayranlığı okurken bir anda öz annesi tarafından iktidar hırsıyla hapsettirilen padişahın yerine 7 yaşındaki oğlunun tahta çıkarılışına tanık oluyoruz. Tüm bunlar yaşanırken kölenin efendisine karşı duyduğu hayranlığın yerini onun yetersizliklerini farketmeye başlıyor ve bu sürecin sonunda tahttan düşen padişahın idam vakti yaklaştığında ise her ikisi de eşit birer insan olmanın ayrımına nihayet varabiliyor.

Kitapta en çok öne çıkan kesinlikle yazarın kullandığı büyüleyici anlatım. Ne bir tarihsel roman, ne kurgulanmış bir hikaye. Bir solukta okunabilecek enfes bir kitap.

Engereğin Gözü / Zülfü Livaneli / Doğan Kitap / 147 sf.

Dipnot: Sitemdeki tüm yazı ve fotoğraflar bana aittir.
© Her hakkı saklıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s