Benim Adım Mayıs

Bir Buket Uzuner kitabı okuma, ve yeni bir yazar keşfetme heyecanıyla aldığım bu kitap oldukça hafif, sıkıcı olmayan bir anlatımla başlıyor, birbirinden bağımsız on yedi farklı öykü içeriyor. Bu ara nedense kısa öyküler içeren kitapları özellikle seçmişcesine üst üste okudum ve sanırım biraz da sıkıldım. Biraz ara vermeli, ama şu an elimdeki altmış öyküden oluşan kitap bittikten sonra! 🙂

Kitaba ilk başladığımda hikayeler bir yerden sonra birleşecek, ortak bir hikaye elde edeceğiz diye düşündüm ama yanıldım. Hatta ilerleyen sayfalarda bayağı kafa yordum hikayeler birleşti mi, ben mi bir şeyler kaçırıyorum diye ama umduğumdan farklı olarak bağımsız ve her biri kendine has hikayeciklerden oluşuyordu.

Buket Uzuner’in hep okumak istediğim bir iki tane kitabı vardı, ilk fırsatta onları edinip okumayı da planlıyordum ancak ilk olarak Benim Adım Mayıs ile başlamış oldum. Bazen çok fazla etkisinde kaldığım kitaplardan sonra böylesi kolay okunabilen, hafif anlatımlı kitaplar ararım, ve öykülerde farklı yaşamlardan kesitler sunuyor olması ve birkaç sayfalık da olsa farklı ufuklara yelken açmamıza sebebiyet vermesi açısından okunası bir kitap olduğunu söyleyebilirim.

Öyküler kısa oldukları için çok detayına inmek istemiyorum; yolda, okula ya da işe gelip giderken okunabilecek, bir kahve molasında bir öykü bile bitirebileceğiniz; bir iki gün içinde elinizin altında dolaştıktan sonra kitaplığınızdaki yerini alacak sevimli bir kitap.

Benim Adım Mayıs / Buket Uzuner / Everest Yayınları / 174 sf.

Dipnot: Sitemdeki tüm yazı ve fotoğraflar bana aittir.
© Her hakkı saklıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s