Kar

Okuduğum ilk Orhan Pamuk romanı; yazar hakkında yapılan bütün tartışmalardan uzak sadece okuduklarımı değerlendirmek istiyorum.

Hikaye Kars şehrinde, baş karakter ‘Ka’ ışığında (karakterin ismi Kerim Alakuşoğlu’dur ancak hikaye boyunca kendisinden Ka olarak bahsedilir), karlı bir dönemde, hatta yoğun yaşanan kış sebebiyle şehrin yakın illerle iletişimin kesildiği bir dönemde yaşanıyor. Ancak kitabı okumak isteyenlere şunu önceden belirtmeliyim ki anlatılanların tümü kurgusal; yani tarihimizde yaşanmamış ve hayal ürünü olan olayları okuyoruz ve araştırmadan okumaya başlayan okurların kafasını belki bu noktada karıştırabilir. Konu gerçekten yaşanmış gibi ele alınsa da kitabın başında ya da sonunda konunun kurgusal oluşu hakkında hiçbir bilgiye yer verilmemiş. Yeni baskılara eklendiyse bilgim yok, bendeki eski basım ve bu tarz bir bilgi yer almıyor.

Almanya’da yaşayan, ünlü bir şair ve köşe yazarı olan Ka ülkesine dönüş kararı alır ve o dönem Türkiye’de gündemde olan Kars’taki kadın intiharları hakkında bir araştırma yazısı yazmaya karar verir.

Ben kitabın dilini, akışını çok sevdim ve çok etkilendim, çünkü kitabı bitirdiğim gecenin sabahına tıpkı hikayedeki gibi bembeyaz bir şehirde uyanmıştım. Küçük tesadüfleri çok sevdiğimi söylememe gerek yok sanırım, ve bu küçük ayrıntı da kitabı okuyuşumun üzerinden ne kadar zaman geçse de etkisini yitirmemesini sağlayan bir ayrıntı olarak benimle kalacak.

Ka’nın Kars’ta geçirdiği bir kaç gün içinde hem bu şehrin, hem burada yaşayan insanların bilmediğimiz sevimli yönlerini de okuyoruz, tüm ayrıntıların yanı sıra siyasi içerikli bir kitap olsa da içinde bir çok konuyu aynı anda barındırdığı için hem dikkatinizi hikayeye vermenizi hem de vaktinizi hak ediyor.

Kar / Orhan Pamuk / İletişim Yayınları / 428 sf.

Dipnot: Sitemdeki tüm yazı ve fotoğraflar bana aittir.
© Her hakkı saklıdır.

Reklamlar

Kar” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s