Babaya Mektup

Bir gün evlenmeye karar verir Kafka, ve babası itiraz eder buna. Kafka incinir. Babası ile her karşı karşıya kalışında olduğu gibi incinir. Babası sebebini sorar oğluna. Ve Kafka bağırıp çağırmadan, babasına hiçbir şey söylemeden ona bir mektup yazmaya karar verir. Yazarak anlatmak ister kırgınlıklarını, ilişkilerinin daha iyi olmayışının sebeplerini. Hatırlayabildiği en küçük yaşlarındaki hatıralarını dahi ele alarak babası ile olan ilişkisinin neden daha iyi olamadığını anlattığı mektuptan ziyade otobiyografisini yazdığı, objektif değerlendirmeler içeren bu uzun yazıyı yazar. Fakat bu mektup postaya verilmez.

Kitapsever olup da Kafka okumayan yoktur herhalde, ancak Kafka’nın bu kitabı diğerlerine göre biraz arka planda kalmış gibi geliyor bana. Oysa Kafka’yı anlayabilmek, kitaplarında altını çizdiğimiz cümlelerin temelinde nasıl duyguların yattığını daha yakından hissedebilmek için bu kitap mutlaka okunmalı. Bir kitabı sadece okumakla kalmayıp aynı zamanda yazarın duygularını, neler yaşayarak, neler hissederek yazdığını benim gibi merak eden kitapseverlere küçük bir tavsiyem olsun.

Kafka’nın babasına yazdığı ancak asla göndermediği bu mektup edebiyat için otobiyografik bir kitap olmanın yanı sıra müthiş tespitler yer alıyor. Babasının davranışlarından örnekler de vererek hissettiklerini ve kişiliğini nasıl etkilediğini anlatırken şu cümleler dikkatimi çekti;

“Ancak bir çocuk olarak bana yönelttiğin her söz benim için neredeyse bir Tanrı emriydi.”

“Benim bir dostum, amirim, amcam, büyük babam, hatta kayın pederim olabilseydin çok daha mutlu olurdum. Benim için baba olarak çok güçlü bir kimseydin. Hele erkek kardeşlerimin ölmesi, kız kardeşlerimin geç doğmaları nedeniyle ilk öfkelerine ben katlanmak zorunda kaldım; bunun için de çok güçsüzdüm.”

“Bazen dünya haritasının önüme serilmiş olduğunu ve senin boylu boyunca bu haritanın üzerine uzandığını hayal ediyorum.”

Karakterleri birbirinden oldukça farklı baba oğulun hikayesine bir mektup ışığında tanık olmak, ve bu hikayede evlat olarak Kafka’nın babasından çok büyük ölçüde etkilenen ve kişiliğinin özgürce gelişimine engel oluşunu okumak isterseniz buyrun yeni bir kitaba…

Babaya Mektup / Franz Kafka / Can Yayınları / 103 sf.

Dipnot: Sitemdeki tüm yazı ve fotoğraflar bana aittir.
© Her hakkı saklıdır.

Reklamlar

Babaya Mektup” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s