Kitap Hırsızı

Bir ilk olsun, hem kitap hem de bir film önermek istiyorum bu kez.

Başkahramanı çocuk olan kitaplara karşı ayrı bir ilgim var sanıyorum; Kitap Hırsızı’nı ilk duyduğumda konusunu dahi bilmeden hemen bende okuma isteği uyandırması büyük olasılıkla bu sebeptendi. Beklentim hiç de düşük değildi okumaya başlarken, ve son sayfayla beraber kitabı kapatırken beklentimi ve duygularımı çok farklı bir noktaya taşımış olmasına şaşırmadım desem yalan olur. Bu kitap kesinlikle okuduğum “en” iyilerden biri…

II. Dünya Savaşı hakkında herkesin bildiği şeylerden fazlasını bilmiyordum. Kelimelerin gücünü kullanarak halkı etkisi altına alan bir diktatörü yine kelimelerin gücünü ustalıkla kullanan bir yazardan okumak bende bu dönemi daha çok araştırma isteği uyandırdı.

Kitabı okuyucuya anlatan yazar değil, ölüm. Ölümün ağzından kaleme almış Markus Zusak hikayesini; çünkü bir savaş ortamında geçiyor. Almanya’da 33 Himmel Sokağı’nda kendi ailesi komünist olduğu için başka bir aileye evlat edindirilen -gerçek aile sürüldüğü için buna mecburdurlar- Liesel Meminger’ın yer yer eğlenceli yer yer buruk hikayesi… Sokağın adına varana kadar belirtmek istedim çünkü Himmel: Cennet anlamına geliyor ve burası cennet denen yerden çok ama çok farklı. Liesel’ın yeni yaşamında ona en çok yakınlık gösteren şüphesiz üvey babası Hans Huberman’dır, üvey annesi görünüşte huysuz ve sert biri gibi olsa da kalbinin sanılandan daha büyük olduğunu son sayfalarda derinden hissettiriyor okuyucuya. Ve limon rengi saçlı Rudy Steiner, Liesel’ın en iyi arkadaşı…

Liesel kitap çalmaya hikayenin daha başlarındayken başlıyor, kardeşinin cenazesinde mezar kazıcılardan biri yere bir kitap düşürür ve kardeşini hatırlamak için daha doğrusu annesi ve kardeşi ile beraber olduğu son anlarına dair bir hatıra olması için okumayı bilmese de bu kitabı saklamak ister. Hikaye boyunca Liesel okumayı da öğrendikçe birkaç kitap daha çalıyor, bana pek hırsızlıkmış gibi gelmese de hikayenin ana duvarlarını oluşturuyor bu olaylar ve kitaba da adını veriyor.

Okulda her ne kadar Hitler sevgisi, ve Yahudi düşmanlığı aşılansa da bu iki çocuk yaşadıklarının gün geçtikçe farkına varan, buna kimin sebep olduğunu anlayan ve Hitler’den nefret etmenin dahi yasak olduğu bir dönemde ondan nefret ettiklerini birbirlerine itiraf edecek kadar cesurdurlar.

Bu kitabı anlatmak için o kadar çok şey yazabilirim ki… Ama uzun bir yazı olmasını istemiyorum; sadece bu kitabı mutlaka ama mutlaka okuyun, okuyun, okuyun diyorum…

Gelelim Kitap Hırsızı’nın filmine; kitabı bitirdiğimde bir süre elime başka kitap alıp bu hikayeyi hemen unutmak istemeyeceğimi biliyordum ve öyle de oldu. Çok nadiren bu duyguya kapılıyorum, uzun süre hafızamdan bu hikaye silinmesin istersem bir süreliğine okumaya ara veriyorum. Ve kitap bittiğinde aynı günün akşamı filmini izlemeye karar verdim.

Her ne kadar kitap kapağı filmden alınmış olsa da hafızamda canlandırdığım Liesel daha farklıydı, diğer karakterler de öyle. Birçok ayrıntı kesilmiş, neredeyse en önemli bölümlerin bir çoğu  filmde yer almıyor ama zaten kitaptan sonra filmin beklentimi karşılamama ihtimaline hazırdım. Tüm ayrıntılar filme dahil edilse eminim şu anki halinden iki katı daha uzun bir film olurdu. Filme başlarken beklentim kitaba göre daha düşüktü ama buna rağmen yine de çok beğendiğimi ve mutlaka izlenmesi gereken filmler listenizde yer almasını umuyorum. Yine de şunu belirtmeliyim ki kitabını okumamış olsam (filmde yer almayan detayları bilmeseydim yani) filmin mükemmel olduğunu söylerdim.

Filmin müziğine tek kelime ile bayıldığımı söyleyebilirim, filme başlar başlamaz müziği sayesinde yerimden kalkmadan izledim; zaten film müziği Oscar’a aday olmuş. Hikayeye, Himmel Sokağı’na, kişilere kitabın dokusuna o kadar uyumlu ki; filmi izlerken tıpkı kitapta olduğu gibi daha uzun sürmesini istemiştim.

Bir savaş, ve bu savaşın ortasında bizden hiç de farklı olmayan insanlar… Savaş denildiğinde çocukluk yıllarımda sadece tarihte geçtiğini ve artık dünyada asla savaş olmayacağını sanırdım, ne kadar çocukça değil mi… Oysa savaş her an bizimle malesef ve bu gerçeği hissederek okunduğunda değeri kat kat artan bir kitap…

Kitabı da filmi de içtenlikle tavsiye ediyorum.

Kitap Hırsızı / Markus Zusak / Martı Yayınları / 574 sf.

Dipnot: Sitemdeki tüm yazı ve fotoğraflar bana aittir.
© Her hakkı saklıdır.

Reklamlar

Kitap Hırsızı’ için 3 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s