Simyacı

 “Yüreğine acı korkusunun, acının kendisinden de kötü bir şey olduğunu söyle. Düşlerinin peşinde olduğu sürece hiçbir yürek acı çekmez.”

Okumayı seven entelektüel bir gezgindir Santiago. Babası gibi ömrünün tamamını tek bir kasabada ve kilisede çalışarak geçirmek istemez, babası aslında kendisi gibi bir din adamı olmasını istese de oğluna karşı çıkmaz, onu destekler. Oğluna üç eski İspanyol parası verir ve kendisine bir koyun sürüsü alıp çoban olmak isteyen oğlu ile vedalaşırlar.

Bir koyun sürüsü ve okuduğu bir tek kitabı vardır, geceleri başının altına yastık olarak aldığı için genelde kalın kitaplar okumayı tercih eder. Ve kitabı bittiğinde yenisini almak için satar; yükü, sorumluluğu, bağlılığı yoktur. Günlerini gezerek geçirmektedir.

İki kez gördüğü bir rüya üzerine kendisi için hayatını değiştirecek bir yolculuğa çıkma kararı alacak kadar da cesurdur. İspanya’dan kalkıp Mısır’a rüyasında gördüğü hazineyi bulmak için gitmeye karar verişinde sadece rüya etkili olmaz elbette; çingene kadın ile olan konuşması, efsanevi bir kralla olan sohbeti genç çobanı etkilediği kadar okuyucuyu da etkisi altına alıyor.

Yolculuğa karar verişi, bu uzun ve meşakkatli yolculuk esnasında yaşadıkları, öğrendikleri, tanıdıkları, gördükleri… Her birisi hem delikanlı için hem de kitabı eline alıp okuyan her bir okuyucu için yol gösterici, büyüleyici cümlelerle dolu unutulmayacak bir kitap. Öyle ki bir kitabı iki kez okuduğum nadir görülür. Mİnikitap formatını görünce hemen alıp çok uzun zaman önce okuduğum bu hikayeyi hafızamda tazelemek istedim.

Yüreğini duymak, biraz olsun gözümüzü kör eden dünya hırslarından uzak kendinizi dinlemek isterseniz yol gösterecek eşsiz bir hikaye var burada; ve kesinlikle cesaretlendirecek bir hikaye.

Beklemediğiniz bir sonla karşılaşmak isterseniz kitabın sonunda sizi bekliyor olacak.

“Gerçekten bir şey yapmak istiyorsanız, bütün evren sizinle işbirliği yapacaktır.”

Simyacı / Paulo Coelho / Can Yayınları / 341 sf.

Dipnot: Sitemdeki tüm yazı ve fotoğraflar bana aittir.
© Her hakkı saklıdır.

Reklamlar

Simyacı’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s