Siyah Süt

Elif Şafak diğer kitaplarından farklı olarak ilk kez Siyah Süt’te kendi hikayesini de ele alarak otobiyografik bir roman yazmıştır. Yazdığı her kitap en çok okunanlar listelerine girmeyi başaran yazar kızının doğumundan sonra bir süre yazamama sendromu yaşamış, bir daha asla yazamayacağını düşünmüştür. Nihayetinde bu süreci neyse ki atlattığında yaşadıklarını kaleme almaya karar vermiştir.

Diğer kitaplarından ve otobiyografik roman kategorisinden bile oldukça farkı bir anlatımı olan kitapta yazar doğumundan sonra yaşadığı ve postnatal depresyon olarak isimlendirdiği bir sürece girer. Bizim lohusalık dönemi diyerek biraz hafife aldığımız bir dönem olsa gerek ki okuyunca bebek sahibi olmayan kadınlar, hatta erkekler dahi lohusa kadınların yaşadığı duygu karmaşasını az çok tahmin edebilecekler.

Postnatal depresyon deyince akla sıkıcı, psikolojik betimlemelerin ağırlıklı olduğu bir kitap gelmesin. Oldukça mizahi bir dil kullanılmış ve yer yer oldukça de keyifli ve akıcı olduğunu belirtmemde fayda var.

Kitapta yazarın doğum sonrasında yaşadıklarını en iyi anlatabileceğini düşündüğü altı adet parmak kadın yaratarak dile getirmiş, bu parmak kadınlara lohusa cinleri de denilebilir :). Birbirleri ile didişmelerini ve yazarı nasıl etkileri altına aldığını kitap boyunca okuyoruz. Hikaye hakkında ipucu vermesem de bu sevimli parmak kadınların isimlerini paylaşmak ve birbirinden farklı düşünceleri ve istekleriyle nasıl da kafa karışıklığı yaratabileceklerinin sinyalini vermek istiyorum: Anaç Sütlaç Hanım, Can Derviş Hanım, Sinik Entel Hanım, Pratik Akıl Hanım, Saten Şehvet Hanım, Hırs Nefs Hanım.

“İçinde resimler ya da konuşmalar olmayan bir kitabın kime ne faydası var ki?”

Lewis Carroll, Alice Harikalar Diyarında

Ve bu sevimli kadınları okuyucu da yazarla aynı şekilde hafızasında canlandırsın diye kitapta bazı çizimlere yer verilmiş, çizer Lafif Demirci’nin çizgileriyle oldukça mizahi bir havaya bürünen bu kitabı yazarın genel otobiyografisinden ziyade birçok kadının yaşayabileceği bir dönemin yer yer eğlenceli yer yer merak uyandıran hikayesi için elinize alıp okuma köşenize geçebilirsiniz…

Sadece kadınların değil erkeklerin de ilgisini çekebilecek oluşunun sebebini ise son sayfaya saklamış yazar 🙂

 

Siyah Süt / Elif Şafak / Doğan Kitap / 305 sf.

 

Dipnot: Sitemdeki tüm yazı ve fotoğraflar bana aittir.

© Her hakkı saklıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s