Casus

“Adaletin yerinde küfür vardı, doğruluğun yerinde daha da fazla küfür vardı. Ama Tanrı hepsini yargılayacak; adil olanı da, küfredeni de, Tanrı her ikisini de yargılayacak.
Çünkü her amaç gerçekleşmek için vakit ister.”

Zebur*

Zebur’dan bir alıntıyla başlıyorum, kitabın son sayfalarında geçen bu cümleler hem kitabın konusuna hem de dünya üzerinde milyarlarca yıldır yaşanan ne varsa hepsine çok hoş bir nezaketle atıfta bulunuyor.

***

Casus’un gerçek bir hikayeye dayandırıldığını kitabı elime alana dek bilmiyordum. Mata Hari’nin ne denli özgür bir ruha sahip olduğunu da… Hollanda’da doğup yaptığı dans gösterileriyle Fransa ve Almanya’da üne kavuşan, dönemin parlak yıldızlarından biri; günün birinde Casus olmakla suçlanır ve idama mahkum edilir…

Kitap Mata Hari ile avukatı arasında son bir hafta içerisinde geçen yazışmalar üzerinden kurgulanmış. Avukatının yazdıkları ise artık Mata Hari okuyamayacak olsa da bir iç savunma gibi yazılmış olan uzunca bir mektuptan ibaret.

Bu kadar güçlü bir karaktere sahip bir kadının hikayesi de ancak bu kadar soğukkanlılıkla anlatılabilirdi. Hiçbir şekilde dramatize edilmemiş, hiçbir şekilde güçsüz, savunmasız bir sahne yaratılmamış. Tıpkı Mata Hari’nin isteyeceği gibi. Ölüme giderken bile gözlerini bağlatmayarak hayata ve haksız bir ölüme meydan okuyuşunu gösteren; aşkları, hırsı, özgürlük tutkusu onu ölüme götürse bile hiçbir şekilde kişiliğinden taviz vermeden hayatı sona eren bir yıldız…

“Yanlış devirde doğmuş bir kadınım ben, hiçbir şey düzeltemez bunu. Gelecekte hatırlanacak mıyım, bilmiyorum şayet hatırlanırsam mağdur bir kadın olarak değil; cesur adımlar atmış ve ödemesi gereken bedeli korkmadan ödemiş biri olarak görülmek istiyorum.

Mata Hari

 

Dipnot: Sitemdeki tüm yazı ve fotoğraflar bana aittir.
© Her hakkı saklıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s