Beş Sevgi Dili

Dünya üzerinde binlerce dil var, belki adını bile duymadığımız binlerce… Gary Chapman’a göre bu diller gibi kalpler arasında da çok çeşit diller var.

Tıpkı sadece Türkçe bilen birinin, sadece Çince bilen biri ile anlaşmaya çalışmasının imkansız oluşu gibi; birbirinin sevgi dilini bilmeyen insanların da birbirlerinin kalplerine dokunabilmesinin son derece zor olduğuna değiniliyor kitapta.

Eğer karşımızdaki kişinin hangi sevgi dilini konuştuğunu keşfedemezsek, arada ne kadar güçlü duygular olursa olsun mutlaka anlaşmazlıklar yaşanacaktır. Bu noktada yapılacak en doğru şey, kendi sevgi dilimizi ve karşımızdaki kişinin sevgi dilini çözmek! Karşınızdaki kişi ister partneriniz, ister çocuğunuz olsun hiç farketmiyor, çünkü sevgi dilleri herkes için geçerli kavramlar.

Dr.Gary Chapman bir ilişki danışmanıdır ve meslek hayatı boyunca kendisine danışan binlerce kişi ile gerçekleştirdiği seansların sonucu olarak herkese uyabilecek 5 Sevgi Dili kavramını geliştirmiş. Bunları şöyle sıralıyor;

 1. Onaylayıcı kelimeler
 2. Kaliteli zaman
 3. Hediye alma
 4. Hizmet eylemleri
 5. Fiziksel temas

Bizim için karışımızdaki kişiye hediye almak inanılmaz bir olgu olabilir, çünkü hediye almayı çok severiz ve karşımızdaki kişi muhakkak ona hediye alınca mutlu olacaktır. Kendini değerli ve şanslı hissedecektir. Hatta onu sevdiğimizi, onun için hediye alma çabasına girdiğimizi düşünecektir. Ama bu tamamen sevgi dili hediye alma olan kişi için geçerlidir. Peki ya karşımızdaki kişinin dili?

Eğer karşımızdaki kişi farklı bir dile sahipse; örneğin kaliteli zaman. Ona hediye almak elbette onu mutlu edecektir. Ancak kalbe dokunan bir davranış olmayacaktır. Çünkü o kişi için onun kalbine dokunabilecek dil sadece ona ayrılmış bir vakit dilimidir. Kaliteli eylemler, etkinlikler ya da telefon, internet gibi dikkat dağıtan tüm unsurlardan uzak derin bir sohbet… Bu seçenekler sonsuz sayıda çoğaltılabilir. Bilmemiz gereken şey kendi dilimiz ve karşımızdaki kişinin sevgi dilidir.

Son derece basit bir anlatımıyla yukarıda saydığım sevgi dillerinin tümünü detaylıca okuyup hem kendi dilinizi hem de sevdiklerinizin sevgi dilini keşfedebilirsiniz.

Beş Sevgi Dili / Gary Chapman / Koridor Yayınları / 226 sf.

 

Dipnot: Sitemdeki tüm yazı ve fotoğraflar bana aittir.
© Her hakkı saklıdır.

 

Reklamlar

Beş Sevgi Dili’ için 2 yanıt

 1. Bu kitabi bende okumustum. Hatta bana da okumam icin ogretmenim tavsiye etmisti. Simdi burada gorunce hatirladim. Cok guzel bi yapit. Bende keyif alarak okumustum…

  Sevgiler,
  Ozge

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s